Fanoušci se opět činili, protože vymysleli hned několik šílených teorií, které se týkají poslední série Game of Thrones. Myslíte si, že některá z těchto teorií je pravdivá?
Některé teorie o tom, jak se bude vyvíjet děj v Písni ledu a ohně nebo ve Hře o trůny, jsou pravděpodobné, nebo alespoň propracované. Existují však i bláznivé teorie, visící na několika detailech nebo narážkách, pro něž je typické, že pro stromy nevidí les. Tedy se jim často povede přehlédnout téma, osobnost a chování postav, smysl, a především naráží na occamovu břitvu. Některé jsou myšleny jen jako zábava, tzv. "tinfoil teorie". Třeba Bolt-On, již představený fetus cestující v čase a podobně. Ale některé jsou až příliš bizarní a svými zastánci brané až příliš vážně, přestože se dá propadnout děrami v jejich základu. Nebo propadnout šílenství. Například tyto.
Malíček předstíral svou smrt
Na konci sedmé řady Arya Stark zabila lorda Petyra Baeliše. Ale byl to doopravdy Baeliš? Ne podle této teorie. Jak sám tvrdil, vždycky se snaží odhadnout, co nejhoršího můžou ostatní chtít, a zařídit se podle toho. Mělo mu tedy dojít, že Sansa Stark, v nepřítomnosti Jona regentka Severu, může chtít jeho smrt, a také že Bran Stark díky svým schopnostem může vědět, co všechno provedl, a shodit ho z piedestalu.
Navíc byla na Zimohradu blonďatá služebnice, již měla Arya za Baelišova špeha, ve skutečnosti Muž bez tváře, a měla ho v jedné scéně upozornit, že se jeho čas završil. Načež jí on prý předal minci, takovou, jakou získala kdysi i Arya od Jaqena H'ghara, pověřil ji převzetím své role a zmizel.
Redaktorka dodává: Tři věci jsou pravda. V seriálu dokáží Muži bez tváře nosit masku živé osoby. Praděd Petyra Baeliše byl braavoským žoldákem. Muži bez tváře mají sídlo v Braavosu. I bez dalších podivností, jako že Muži bez tváře nejsou skupinou bodyguardů a dablérů, ale asasíny rozdávajícími "dar smrti", a to ne výměnou za jejich minci, a nedává smysl, aby se některý nechal najmout k vlastní vraždě, by to mohl být základ pro fanfikci toho, kdo vyhodí reálie oknem. Protože se nechce smířit se skutečností, kolem níž prý autor tuto teorii vystavěl. Že jinak Baeliše v posledních dílech psali podezřele přihlouple.
Sam vypráví Hru o trůny
Někteří fanoušci si myslí, že Sam Tarly by mohl být vypravěčem příběhu, a to buď formou psaní knihy, jako v případě Bilba a Froda v Hobitovi a Pánovi prstenů, nebo vyprávění posluchačům. Sam se zhluboka nadechl. "Tak jsem se vrátil."
Ostatně Sam tráví spoustu času v knihách, dává přednost vědomostem před tradičními mužskými západozemskými zálibami, pokud by mu to jeho otec dovolil, stal by se mistrem a ze všech postav je tou nejpravděpodobnější, jaká by mohla napsat relativně objektivní příběh. A navíc je George R. R. Martin byť kritickým, přesto velkým fanouškem Tolkiena, tak proč by se nemohl inspirovat?
Redaktorka dodává: Tato teorie není moc šílená a Sam v klidu sestavující příběh Západozemí po smrti Roberta I. je milá představa. Na druhou stranu se George R. R. Martin snaží postupovat co nejrealističtěji v rámci pravidel svého světa a alespoň v knize klade důraz na to, co která postava může a nemůže vědět, a jak ji to ovlivňuje. Samova verze by tak musela být mnohem méně detailní než ta pro nás.
Sam je princem, který byl přislíben
Zatímco předchozí teorie o Samovi zní neškodně a na příběh by neměla vliv, tato je vyloženě divokou jízdou. Podle ní by totiž Sam Tarly mohl být princ, který byl přislíben, některými zvaný též Azor Ahai, hrdina, jenž má zachránit svět. Sam. Tarly. Ale ne tak, jak mnozí jako skutečného hrdinu vidí Sama Křepelku.
Podle starého proroctví má být princ, který byl přislíben, z linie Aeryse II. Targaryena a Rhaelly Targaryen, což zanechává tři možnosti - jejich děti Rhaegara, Viseryse a Daenerys či jejich potomky. Jak do toho zapadá Sam?
V knize vystupuje chlapec říkající si Aegon Targaryen, syn Raheagara a Elii Martell, jehož měl Varys zachránit před vypleněním Králova přístaviště a vyměnit za jiné dítě, aby na Aegonově místě zemřelo. Malého Aegona pak údajně dostal přes Úzké moře, kde ho nechal vychovat pod jménem Mladý Griff jako budoucího krále. Je otázkou, zda mluví pravdu, a existuje mnoho teorií, kdo vlastně Mladý Griff je, ale to je vedlejší. Podle této teorie to Aegon Targaryen není.
Podle této teorie Varys poslal malého dědice trůnu na Parožnatý vrch k targaryenským loajalistům Tarlyům, zatímco Mladý Griff je ve skutečnosti dítětem Lyanny Stark a víceméně "zálohou". Takže Jon Sníh je prý synem Neda Starka a Ašary Dayne, jež měla mít pletky se Starkem a před svou smrtí skutečně porodit dítě.
Redaktorka dodává: Zajímavé, na co fanoušci přijdou a co jsou ochotní přehlížet, aby teorie pasovala. Třeba, že by Randyll Tarly bez okolků svého právoplatného krále celý život týral a nakonec poslal na Zeď pod pohrůžkou smrti. Jako ne zcela nepravděpodobnou lze brát možnost, že se Varys mohl dozvědět, kde Rhaegar drží Lyannu, a zakomponovat jejich potomka do svých plánů. Pokud si odmyslíme, že k Lyanně nedlouho po porodu dorazil Ned a asi sotva svěřil svého synovce pavoukovi vraha svého otce a bratra. Nebo, bylo-li už dítě pryč, se nezajímal, co že to porodila, a nikdy na to ani nepomyslel.
Západozemí je robotí tematický park jako Westworld
Westworld má být futuristický tematický park, kde roboti v mnoha verzích uspokojují různé touhy lidských návštěvníků. Jak jistě ví všichni, kteří tento seriál na rozdíl od autorky tohoto článku sledují. Přičemž roboti ve Westworldu předvádějí lid starého divokého západu a roboti ve fantastickém rádobystředověkém světě by mohli snadno předvádět postavy Hry o trůny!
Redaktorka dodává: Obojí vysílá HBO, takže spojení existuje. Jestli společná stanice jako propojení stačí a můžeme pak uvažovat, zda Hru o trůny neuvádí strážce krypty. Ovšem vedle toho, že tematicky jsou oba seriály úplně jiné a takové odhalení by působilo lacině a neuspokojivě, to jsou ti roboti tak levní, že se vyplatí je brutálně masakrovat ve všech živlech? Ačkoli robotické chování Brana Starka v poslední době uvedenému neodporuje. A když jsme u Brana…
Bran může za všechno
Tato ne zcela šílená teorie se chopila faktu, že Bran v seriálu dokázal díky "převzetí funkce" Tříoké vrány nejen vidět do minulosti, ale i v ní něco způsobit - konkrétně poškodit Hodorovi mozek. A chopila se ho tak, že vlastně poškodil svět.
Například se měl pokusit vnuknout Aerysovi II., aby se vypořádal s bílými chodci, než se stane to, co jsme viděli v seriálu, ale trochu to přehnal, nasadil mu pouze myšlenky na oheň a dohnal ho k šílenství. Pak měl také být Branem Stavitelem a s dětmi lesa a obry postavit Zeď. A pak, což je pouze seriálová teorie, se pokusil zabránit dětem lesa stvořit seriálového Nočního krále, takže se dostal do jeho hlavy těsně předtím, než mu do srdce vrazili obsidiánovou dýku. Jenomže kvůli magii dětí lesa a také kvůli stálému nebezpečí u měničů, že se už nevrátí zpátky, zůstal uvězněný v jeho těle, a stal se Nočním králem. Takže se i splnilo, co mu řekla původní Tříoká vrána, že bude létat. Na Viserionovi.
Redaktorka dodává: Splnilo se, že bude létat. A mít mnoho osobností s vlastním vědomím, když existují Bran i Noční král v jednu chvíli? Ale o zbytku se uvažovat dá. U Aeryse divná volba (proč Targaryen bez draků, když přesvědčit a připravit dračí generace by bylo efektivnější, predispozice k mentálním poruchám měl Aerys od mládí, ne jako jediný Targaryen, a occamova břitva je occamova břitva), ovšem ne nemožná. A nedokážu si moc představit, jak by to v případě "Bran byl každý Bran v historii" fungovalo, co se týče fyzických těl Branů, ale ani to nezní tak špatně. I když nepříjemně zavání tím, že v Západozemí nefunguje svobodná vůle a celý příběh Bran mluví sám k sobě.
Draci pod Zimohradem
Podklady pro tuto teorii vycházejí z knih, a tak by se mohla jevit pravděpodobně. Zimohrad má totiž stát na teplých pramenech, které zahřívají hrad i v zimě, ale co když to nejsou horké prameny? Co když je to drak?
Na začátku tance draků, občanské války mezi Targaryeny, odletěl Jacaerys Velaryon na svém draku Vermaxovi vyjednávat se Starky, přičemž Vermax měl zanechat na hradě snůšku vajec. Jedno se pak prý mohlo vylíhnout a drak zůstat nejpravděpodobněji v kryptách. Navíc ve scéně, kdy Bran Stark očima svého zlovlka Léta zkoumal ve třetí knize po vypálení Zimohradu, zda můžou opustit svůj úkryt, všiml si, jak se z popela zvedl "okřídlený šedý had" a odletěl.
Redaktorka dodává: Zimohrad je o pár tisíc let starší než tanec draků a celou dobu využívá horké prameny. Také drak vylíhnutý v době tance draků (pokud by se vůbec vylíhl v opačných podmínkách, než jsou dračí líhně), by musel být zhruba 150 let starý obrovský pašák (okřídlený gekon hrad nevytopí), a pokud nezůstal němý a chromý, je s podivem, že si nikdo nikdy nevšiml ničeho podezřelého. Zimohradské krypty nejsou zrovna Gringottova banka. Zejména, pokud ho zimohradské osazenstvo 150 let krmí. Jestliže tohle dokáží tak dlouho tajit, Varys by měl rekrutovat své ptáčky na Severu a ani by jim nemusel brát jazyk. A co se týče scény zprostředkované Létem, šedý kouř se také kroutí jako had a stoupá vzhůru.
Drogon je Azor Ahai, stejně jako Rhaego
Azor Ahai, alespoň dle Melisandry, má být stejná postava jako princ, který byl přislíben. Který zachrání svět. Nebo která. Jazykové disputace už jsme tu představovali. A co se týče fanouškovských teorií, jsou to už prakticky úplně všichni. Své zastánce má dokonce i Horký koláč. Nebo, podle jedné teorie jím byl od začátku míněn Daenerysin syn Rhaego, ale protože se nikdy nenarodil, nyní je to jeho reinkarnace - Drogon.
Po dlouhém létu má přijít den, kdy hvězdy krvácí a studený dech temnoty dopadne na svět. Tehdy má válečník vytáhnout z ohně hořící meč Světlonoš a Azor Ahai se znovuzrodí. Také by snad měl být zrozen uprostřed soli a kouře. Přičemž Drogon se vylíhl, když na obloze zářila rudá kometa, v kouři z Drogovy hranice a v soli Daenerysiných slz. A Světlonoš? Drogon má svůj ohnivý meč, svůj dech.
Navíc si nelze nepovšimnout, že draci se vylíhli, když Daenerys obětovala několik životů - Mirri Maz Duur, khala Droga, jehož sama zabila, a podle slov Mirri od začátku tušila, že obětuje i Rhaega. K tomu se dá přidat věštba dosh khaleen - že Daenerysin syn bude hřebcem, který si osedlá svět. Divoký jako bouře, jeho nepřátelé se před ním budou třást… to opět souhlasí s Drogonem. A jestliže Rhaegův život pomohl přivést Drogona na svět, a jestliže Daenerys své draky nazývá svými dětmi, mohl by to být on?
Redaktorka dodává: Upřímně řečeno, s tím, že pro každou postavu už fanoušci hledali a našli více či méně bláznivé důvody, proč by zrovna ona mohla být princem, který byl přislíben, proč ne. Někdo to nakonec bude. Horký koláč na hrad!
Rhaegar Targaryen žije
Jak Rhaegar zemřel rukou Roberta Baratheona na Trojzubci, je známo fanouškům i postavám příběhu. Ale přesto existují teorie, že je stále naživu. V Trojzubci měl zemřít neznámý vojín v Rhaegarově zbroji. Ostatně, Rhaegarova zbroj zakrývala celé tělo, a tak nebylo poznat, koho to Robert zabil mocným úderem do hrudi, jímž mu z brnění vyrazil rubíny. Rubíny.
Ty používá Melisandra a další poutači stínů a rudí kněží, protože jim umožňují změnit podobu. Což se dle této teorie mělo stát i v případě Rhaegarova dvojníka, jehož tak neodhalili ani po smrti. Rhaegar byl tedy oficiálně mrtvý a volný, odešel do Braavosu a stal se Mužem bez tváře. Tím, kdo o mnoho let později narazil na Aryu Stark a představil se jí jako Jaqen H'ghar.
Redaktorka dodává: Podobných teorií, za koho se ne docela mrtvý Rhaegar vydává, je hodně. Protože každý v této sáze je ve skutečnosti někým jiným. Půlka Západozemí je Targaryen v utajení, druhá je Benjen, kteří jsou jednou osobou, a Varys je mořská panna.
V podstatě celá teorie vznikla, když herce Wilfa Scoldinga (Rhaegar) a Toma Wlaschiha (Jaqen) viděli společně při natáčení osmé série (stejně jako kdysi Sibel Kekilli (Šae), aniž by se v seriálu po smrti Šae objevila), ale kdo ví. Třeba už toho měl Rhaegar plné zuby, řekl si, že když zabíjet, tak pro kult, a v Braavosu je hezky. Tudíž ze všeho, co mohl udělat, jako zvrátit válku, odejít pro Lyannino dítě, tak důležité, že pro něj tu válku rozpoutal, odejít pro své starší děti, tou dobou ještě naživu a on si myslel, že tento Aegon je princ, který byl přislíben, udělat něco se Západozemím, nebo se soustředit na čekající katastrofu za Zdí, tak stěžejní pro jeho život, Rhaegar… zlomil nad všemi hůl a naskočil na loď.
Cersei a Tyrion konspirují o budoucím králi
Tato teorie se týká pouze seriálu, jedné z posledních událostí sedmé řady. A to, o čem Tyrion a Cersei debatovali za zavřenými dveřmi a co dohodli, když Cersei alespoň na oko následně souhlasila poslat svou armádu na Sever.
Prý se dohodli, že Gendry, nejrychlejší bastard na zemi s nejlepším orientačním smyslem v krajině, kde ještě nebyl, bude příštím vládcem Sedmi království, pokud by měla Daenerys zemřít nebo být sesazena - dle této teorie v ní už příliš nevěří ani Tyrion. Protože Gendry je prvorozený syn Cersei a Roberta Baratheona, o němž Cersei v první řadě tvrdila, že zemřel brzy po porodu. Což se v knize nestalo, tam prohlásila, že Robertovo dítě úmyslně potratila a nikdy mu nedovolila mít s ní jiné. Zatímco Gendry si o matce mnoho nepamatuje. Ví, že měla žluté vlasy, že mu zpívala, pracovala v hospodě, vodila si domů muže a žila na Bleším zadku.
Redaktorka dodává: Má oblíbená šílenost potopená prostým sčítáním. Dle seriálové časové osy se Joffrey měl narodit nejdéle rok po konci Robertovy rebelie. Na konci rebelie se přitom Robert oženil s Cersei. Tudíž musel být Joffrey počat hned po svatbě (jelikož je Jaimeho, snad i chvilku před svatbou). A protože Cersei s Robertem do jejich svatby neměla možnost sdílet lože, neexistuje způsob, jak s ním mohla stihnout jiné dítě. Včetně toho z první epizody. Snad… dvojčata s odlišnými otci v American Horror Story stylu, jedno porodit do týdne a druhé rok přenášet. Gendryho pak odložit, převlékat se za hospodskou služku-prostitutku, aby s ním přesto mohla nepozorovaně být, a… stejně pak zmizet z jeho života. Jako Rhaegar. Aby z něj nakonec chtěla udělat negramotného krále ze čtvrti městských stok.
Arya není Arya
Je možné, že by jedna z hlavních postav seriálu byla zavražděna, aniž bychom to věděli? Podle této teorie ano.
Během svého posledního střetu s Bledou holčičkou v temné místnosti v Braavosu totiž prý Arya nezvítězila. Holčička ji zabila a přisvojila si její tvář. Však levačka Arya začala používat mnohem víc pravou ruku a její chování neodpovídá tomu, jak se chovala dosud. Je chladná, přezíravá a odtažitě nepříjemná, jako bývala Bledá holčička. Navíc by se to Mužům bez tváře hodilo. Tvář urozené lady by jim zajistila snazší přístup do šlechtických kruhů v Západozemí, kam se jinak za svou prací dostávají obtížněji. Logické.
Redaktorka dodává: Je možné, že by jedna z hlavních postav seriálu byla zavražděna, aniž bychom to věděli? Jak laciné, neuspokojivé odhalení by to bylo? Kde by Bledá holčička sebrala Aryiny prezentované vzpomínky? Jsem přesvědčená, že ne. Ale páni, to by byl důkaz, že splašky v braavoských kanálech nejsou léčivé. Jenže bohužel, takovým teoriím se začalo říkat "honeypot", neboli mazání medu kolem děr v příběhu.
******
Zdroj: Ann Taylor / Edna.cz
0 komentářů:
Okomentovat